Mida jõehobu kollektiivis teeb?
Kirjutan Äripäeva väljaantavas personalijuhtimise teemadele keskenduvas ajakirjas Personali Praktik sellisel intrigeerival teemal nagu “Mida jõehobu töökollektiivis teeb?”. Inspiratsiooni loo kirjutamisel sain Soome psühhoterapeut Tommy Hellsteni raamatust “Jõehobu töökohal” (2015). Ma ei tea kuidas on Teil, aga minu esimene küsimus, kui see raamat aasta alguses minu kätte sattus, oli: “Kes üldse on jõehobu?” – “Keda selle all silmas peetakse?”.
Sellest ma loomulikult siin ei kirjuta vaid tutvustan natukene artikli sisu ja annan vihjeid, miks peaks hooaja viimase Personali Praktik numbri (juuni 2022) endale soetama.
Artiklist saad teada,
- Kuidas lapsena õpitud käitumismallid võivad täiskasvanueas töösuhteid mõjutada?
- Mis aitab lapsepõlve valusad kogemused ja läbielamised läbi töötada selliselt, et need ei mõjutaks meid negatiivses mõttes tööalastes rollides?
- Millised on viis peamist toimetuleku rolli?
- Kuidas (aidata) langetada rollimaskid?
Kokkuvõttes, kuidas lahendada töökollektiivis keerulisi probleeme!?
“Jõehobu kohalolek meeskonnas pole saladus, kuid ülejäänud käituvad, nagu teda ei olekski – nii muutub ta nähtamatuks. Aga just nähtamatuse tõttu nõuab ta üha rohkem tähelepanu ja neeleb energiat”
Tommy Hellsten
Kirsina tordil annan oma kogemusest juhi, coachi, superviisori, meeskonnakoolitaja ja psühhodraama rakendajana nõu, millised on Sinu kui tööandja võimalused jõehobu(de)ga oma meeskonnas toime tulla.
Kasutatud allikad:
- Hellsten, T. (2015) “Jõehobu töökohal”
- Personali Praktik (Juuni 2022)
Juhul kui Sa soovid tellida oma meeskonnale koolitust artiklis kirjeldatud lapsepõlves tahtmatult toimetulekuks omandatud viie rolli välja selgitamiseks ja kuidas need rollimaskid langetada, et nad ei mõjutaks töösuhteid, siis võta minuga julgesti ühendust.