Küsi personaalset pakkumist

Edit Template

Coaching samm-sammult

Millised küsimused on coachingus mõjusad?

Olen coachingu olemust seletanud inimestele, kes ei tea, mis see on selliselt, et tegu on vestlusega, mille teeb mõjusaks avatud küsimuste esitamise oskus. Teadjamad on kuulnud GROW mudelist või oskavad suisa seda ise rakendada.

Käesolevas artiklis jätame selle struktureeritud mudeli korra kõrvale ja keskendume sellele, millised on mõjusad küsimused (inglise keeles powerful questions), mida kasutada sõltumata situatsioonist: coachingu sessioonis, coachiva juhina oma töötajaga vestlust pidades või kolleegi mure ärakuulamisel.

Raamatus “Coaching samm-sammult” ( 2007 ) toovad autorid Marilyn W. Atkinson, Rae T. Chois välja, et tulemusliku ehk inimese käitumises muutust käivitava coachingu tagavad küsimused, mis on:

  • avatud;
  • hinnanguvabad;
  • keskenduvad tulevikule;
  • mitmeid eri tegevussuundi avastama panevad;
  • selgust loovad.

Samal seisukohal on ka Äripäeva juhtumiskonverentsil Coaching 2021 Vastupanu peaesineja ja raamatu “Coaching‘u harjumus. Räägi vähem, küsi rohkem ja muuda oma juhtimisviis igaveseks” autor Michael Bungay Stanier.

Toon siin artiklis mõningased näited tema raamatust. Mõjusaid küsimusi nimetab tema kusjuures “käivitavateks”. Üks selliseid on “Mis Sulle muret teeb?”. Oluline on tema hinnangul esitada üks küsimus korraga ja anda aega vastamiseks.

Teine vestlust edendav või nagu tema siis kasutab “käivitav” küsimus on “Ja mis veel?” või “On veel midagi?” tähenduses “Kas on veel midagi, mis Sulle muret teeb?“. Ta väidab, et tegu on kõige kiirema ja lihtsama viisiga tuua esile uusi võimalusi ja avastada erinevaid tahke.

Ta soovitab üles leida tõeline probleem – see, mis päriselt muret teeb ja see ei pruugi olla esimesena välja öeldu. Sestab võiks mitu korda esitada küsimuse “Mis on Sinu jaoks kõige tähtsam probleem?” või “Mis siin on Sinu jaoks kõige tähtsam probleem?”. Tegu on fookusküsimusega – ehk küsimusega, mis aitab vestlusele õige fookuse leida ning samas hoida vestlust fookuses.

Vastused on suletud ruumid ja küsimused on avatud uksed, mis meid sisse kutsuvad.

Michael Bungay Stanier

Coachingu vestlusele lisa hoo andmiseks sobivad skaalaküsimused, mis võimaldavad hinnata nagu nimigi ütleb skaalal 1 kuni 10:

  • tänast olukorda seoses kõne all oleva teemaga;
  • motivatsiooni liikuda teemaga edasi;
  • erinevaid võimalusi ja valikuid;
  • pühendumust soovitud tulemuste saavutamiseks.

Tulles tagasi coachingu vestlust käivitava küsimuse “Mis Sulle muret teeb?” juurde, siis Michael Bungay Stanier sõnul on igal murel kolm tahku, mida avada, kusjuures pole oluline, millisest alustada:

  • Kas on mingi töö sisuga seotud probleem?
  • Kas on mõne inimesega (kolleeg? ülemus? klient? koostööpartner?) seotud probleem?
  • Kas on midagi, mis takistab ega luba parimal võimalikul viisil oma tööd teha?

Kokkuvõtvalt soovitab tema vestluse üles ehitada selliselt?

  • “Mis Sulle muret teeb?”
  • “Kas on veel midagi, mis Sulle muret teeb?”
  • “Mis on siin Sinu jaoks kõige tähtsam probleem?”
  • “Ja mis veel (siin on Sinu jaoks tõeline probleem)?”
  • “Kas on veel midagi?”

Omad plussid on samuti küsimusel ”Kuidas ma saan Sind aidata?” Kunagi esmakordselt coachinguga kokku puutudes näitas “Arendava juhtimise” koolitusel Dmitri Volov pilti hobukaarikust, rakendi ees piitsaga kutsar ja kaarikus väärikas isand. Sellest on mulle jäänud meelde, et juhtimises on juht tegelikult nö teenindavas rollis. Seega coachivas juhtimises on juhi küsimus “Kuidas ma saan Sind aidata?” igati sobilik kasutada.

Mulle endale on väga hingelähedane ootuste teema. Ise sõnastaksin küsimuse hoopiski selliselt: “Mida Sa minult ootad?” või “Mis on Sinu ootus minule?”

Michael Bungay Stanier peab ühtlasi geniaalseks Facebooki küsimust “Millest Sa mõtled? See sedavõrd lihtne küsimus on nii mõjus seepärast, et inimene on see, millele ta oma tähelepanu pöörab.

Kuidas vestlust kokku võtta? Michael Bungay Stanier soovitab esitada nn “õppimise küsimuse kõige lõppu: “Mis Sinu jaoks kõige kasulikum oli?” Taoline küsimuse püstitus eeldab, et vestlus oli kasulik; paneb inimest vestluse väärtust välja sõelums; vastus annab Sulle endale tagasisidet

Kui Sa ütled kellelegi, mida teha, edastad sõnumi “Mina tean rohkem kui Sina. Sa vajad mu abi. Mina olen Sinu elu asjatundja.”

Marilyn W. Atkinson, Rae T. Chois

Kasutatud allikas:

Marilyn W. Atkinson, Rae T. Chois (2007) “Coaching samm-sammult”

Michael Bungay Stanier (2022) “Coaching‘u harjumus”

Minust

Olen superviisor ja coach, kes aitab Sul meeskonnaliikmete vahelisi suhteid ja koostööd edendades paremaid tulemusi saavutada!

Teenused

Võta minuga ühendust

+372 52 82291

Superviisori ja coachi 6. tase

Rahvusvahelistele ja Eesti standarditele vastav superviisori ja coach'i väljaõpe (Moreno Keskus), Täiskasvanute koolitaja kutse (tase 6) ning Eesti Supervisiooni ja Coachingu ja Eesti Psühhodraama Ühingu liikmelisus tõendavad minu professionaalsust koolitaja, superviisor ja coach'ina.