Kuidas õppida tõhusamalt töötama kasutades Eisenhoweri aja kasutamise põhimõtteid?
„Kõige pakilisemad otsused on harva kõige olulisemad,” olevat öelnud kunagine Ameerika president Dwight D. Eisenhower. Teda tunti eeskujuliku ajajuhtimise meistrina – ta valdas oskust kõike õigel ajal teha. Eisenhoweri meetodiga õpite te vahet tegema olulise ja pakilise vahel. Ükskõik, missugune töö teie kirjutuslaual maandub – paigutage see alati esmalt Eisenhoweri mudelisse ja otsustage seejärel, millal millega tegeleda.
Sageli keskendume me liialt lahtrile „pakiline ja oluline” – asjadele, mis tuleb otsekohe ära teha.
Küsige endalt:
- Millal teen ma ära asjad, mis on olulised, aga mitte pakilised?
- Millal võtan ma endale aega olulisteks ülesanneteks, et need ära teha veel enne, kui need pakiliseks muutuvad?
Lahtrisse “Oluline, aga mitte pakiline” kuuluvad pikaajalised strateegilised otsused. Äripäeva Juhtimiskonverentsi Coaching 2021 Vastupanu peaesineja Michael Bungay Stanier peab oma raamatus “Coaching‘u harjumus” kõige paremaks strateegia määratuseks seda, et “välja valida see, mida mitte teha (mind kusjuures on aastaid aidanud oma aega tõhusalt kasutada not-to-do list). Michael Bungay Stanier küsib: “Kui Sa ütled sellele “jah”,siis millele Sa siis ütled “ei”?”.
Parem hilja kui mitte kunagi. Aga veel parem: mitte kunagi hilja.
Eisenhoweri maatriksit saab edukalt kasutada nii individuaalses coachingus kui ka meeskonnaga prioriteetide ja fookuste paika seadmisel ning eesmärkide sõnastamisel. Lisaks meeskonnacoachingule saab seda ajajuhtimise tööriista kasutada kovisioonigrupis kui koolitusel.
Uuri lähemalt!
Kasutatud kirjandus:
Tschäppeler, R., Krogerus, M. (2015) 50 edumudelit. Väike strateegiliste otsuste käsiraamat
https://slab.com/blog/eisenhower-matrix
Bungay Stanier M. (2022) “Coaching‘u harjumus. Räägi vähem, küsi rohkem ja muuda oma juhtimisviis igaveseks