Site Overlay

Pomodoro ajajuhtimise tehnika

Mis asi on “pomodoro tehnika” ja kuidas see aitab Sul olla tulemuslikum?

Üks enim levinud probleeme on ajanappus. Kuulen väga tihti inimesi rääkimas sellest, et ei ole piisavalt aega ja neid soovimas, et ööpäevas oleks veel paar lisatundi. Nii võetakse need puudujäävad tunnikesed sageli kas perega ajaveetmise või une arvelt. Niiviisi rikutakse 8+8+8 seadust, millest hiljuti oma blogis kirjutasin.

Tutvustan Teile pomodoro nimelist tehnikat, mis pärineb 1980-ndatest ja mille looja on itaallasest Francesco Cirillo. Olles üliõpilane ja pidevalt kimpus kõigi ärategemist vajavate koolitöödega, tekkis tal idee kasutada oma aja paremaks juhtimiseks tomatikujulist köögikella, mis iga 25 minuti tagant plärisema hakkas.

Pomodoro köögikell

Pomodoro tehnika on niisiis suurepärane viis juhtida tulemuslikumalt oma aega. See tänaseks päevaks maailmakuulus ajajuhtimise tehnika koosneb järgmistest etappidest:

I. Päeva eesmärgistamine ja tegevuste prioritiseerimine

Sea päevale 2-3 eesmärki, mis aitavad Sul liikuda edasi Sinu kaugemate sihtide suunas. Seejärel otsusta, millised tegevused on esmatähtsad ja millal Sa nendega tegeled. “Hommikuinimestele” soovitan tegeleda kohe päeva alguses ja vastupidi, “õhtuinimestele” jätta need rahulikult pärastlõunale, kuid silmas tuleb siis pidada seda, et midagi ei tohi lasta vahele tulla.

II. 25-minutiline töösessiooni käivitamine

Pane stopper 25 minuti peale ja alusta tegevuse või tööülesandega. Juhul kui miski või keegi Sind segab, vaata Pomodoro äppi; siis tead kui palju aega on pausini jäänud ja jäta vahele tulev tegevus (kellegi kõne, e-mail, sõnum tööalases suhtluskeskkonnas) või üle ukse sisse vaatav kolleeg pausi ajaks. Reeglina on pausiks ette nähtud 5-10 minutit, kuid iga uut töösessiooni tuleb ajalugejal käsitsi käivitada. Nii saad vajadusel teha pikema pausi.

III. Sirutuspausi tegemine

Peale Pomodoro taimeri märguannet 25 minuti möödumisest, tee kindlasti 5-10 pausi ükskõik kui töömeeleolus Sa parajasti siis ka poleks.

Iga nelja töösessiooni tagant, s.o iga paari tunni möödumisel soovitatakse teha pikem paus kuni 25 minutit.

Miks mind see tehnika kõnetab?

  • Esiteks seepärast, et see soodustab ühe asjaga korraga tegelemist. Mina ise ei suuda samaaegselt mitme asjaga tegeleda. Väidetakse küll, et rööprähklemine (ing k ‘multi-tasking’) on olemas ja et osade inimeste puhul see täiesti töötab, aga mina pole kahjuks ise eduelamust kogenud. Pigem on olnud tulemuseks see, et kumbki tegevustest pole korralikult tehtud.
  • Teiseks aitab kell mulle meelde tuletada, kui olen millegagi tegelemisel sattunud sedavõrd hoogu, et olen juba pikemat aega unustanud sirutuspausi teha. Kui tundide viisi midagi teen, siis lõpuks olen sellest pingutusest nii väsinud, et ei jaksa mitu tundi enam midagi kätte võtta. 25-minutiliste ajaperioodide kaupa töötamine aitab energiat hoida ja kõigi oluliste päevategevuste vahel võrdselt ära jaotada.
  • Kolmandaks tekib mul paralleel rühmatreeningutega. Olen keskkooli lõpetamisest saadik tegelenud aktiivselt spordiga ja äraproovinud kõikvõimalikud viisid. Minule kõige mugavam ja kindlam viis spordisaalis vähemasti 45 minutit vastu pidada, ilma et ma ära tüdineksin, on justnimelt rühmatreeningud. Eriti meeldivad mulle kella peale harjutused, sest siis on kogeaeg see teadmine, et kohe järgneb pingutusele puhkepaus.

Pikk teekond algab esimesest sammust.

Lae Google Play rakenduste poest oma nutitelefonisse Pomidoro taimer ja alusta selle uue põneva ajajuhtimise tehnika kasutamist juba täna. Alustada ühe olulise tegevuse kallal töötamist on täiesti OK. Ega ei peagi kohe terve päeva 25-minutilisteks töösessioonideks jagamist.

Uuri lähemalt!