Küsi personaalset pakkumist

Edit Template

Psühhodraama meetodi kasutamisest

Miks ja millal kasutada psühhodraama meetodit?

Põhjuseid on mitmeid. Üks võimalus kasutada psühhodraama keskseid meetodeid nagu kohtumine (inglise keeles “encounter”) ja rollivahetus on konflikti lahendamise eesmärgil kui puudub võimalus vastaspoolega silmast silma suhtlemiseks. See ei pruugi olla ilmtingimata olukord kui inimene on siitilmast lahkunud vaid konflikti eskaleerumise korral.

Tõnu Lehtsaar (2015) määratleb eskalatsiooni konflikti muutumist kontrollimatuks nii põhiküsimuse, osalejate arvu kui ka emotsionaalsete reaktsioonide poolest. Viimasel juhul võib vastasseis olla arenenud nii kaugele, et osapooled enam ei suhtle.

Rollivahetus annab inimesele võimaluse uurida tekkinud olukorda läbi teise osapoole vaatenurga ja avastada erinevaid valikuvõimalusi, sh neid läbi katsetada.Martti Lindquist (2003) väidab, et rollivahetused võimaldad uurida eneses olevaid “vastandrolle”. Kusjuures inimese mina moodustubki tema rollidest.

Minust

Olen superviisor ja coach, kes aitab Sul meeskonnaliikmete vahelisi suhteid ja koostööd edendades paremaid tulemusi saavutada!

Teenused

Võta minuga ühendust

+372 52 82291

Superviisori ja coachi 6. tase

Superviisorina on mul erialane väljaõpe Moreno Keskusest, mis vastab rahvusvahelistele ja rahvuslikele standarditele. Minu kui superviisori eripära seisneb sotsiomeetria ja psühhodraama tegevuslike meetodite kasutamises supervisiooni protsessis. Ühtlasi olen ma Eesti Supervisiooni ja Coachingu Ühingu ja Eesti Psühhodraama Ühingu liige.